Wspólność i rozdzielność majątkowa małżeńska to podstawowe małżeńskie ustroje majątkowe w polskim systemie prawnym. I choć zasadę stanowi wspólność małżeńska majątkowa, która powstaje między małżonkami z mocy prawa, z chwilą zawarcia małżeństwa, to małżonkowie mogą w umowie zawartej w formie aktu notarialnego zmienić ww. wskazaną ustawową wspólność majątkową poprzez jej rozszerzenie, ograniczenie, ustanowienie rozdzielności majątkowej, a także ustanowienie rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków.
W orzeczeniu z dnia 23 lipca 2014 r. V CSK 488/13 Sąd Najwyższy stanął na stanowisku, że pomimo rozdzielności majątkowej, przy rozliczeniu małżonków nie jest wykluczone stosowanie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. Dotyczy to okoliczności, gdy jeden z małżonków w takim ustroju majątkowym czynnie pomagał drugiemu małżonkowi przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Sąd wskazał, iż w razie rozwiązania małżeństwa przepisy prawa rodzinnego nie określają zasad rozliczeń między byłymi małżonkami pozostającymi w ustroju rozdzielności majątkowej. Dlatego zastosowanie znajdą reguły ogólne, w tym przepisy regulujące bezpodstawne wzbogacenie.
W tym miejscu warto zastanowić się, czy koniecznym było stosowanie przepisów kodeksu cywilnego do spraw majątkowych małżonków, gdy kwestia ta jest uregulowana w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. I choć w przywołanej sprawie V CSK 488/13 takie rozwiązanie zdaje się być zasadnym, to jednak pozostaje pytanie, czy powinien być to jedyny sposób rozstrzygania tego typu spraw.