Przepisy prawa energetycznego regulują całość problematyki związanej z wytwarzaniem i obrotem energią elektryczną, cieplną oraz paliwami, z wyjątkiem spraw uregulowanych w przepisach szczególnych.

Zadania z zakresu spraw regulacji gospodarki paliwami i energią oraz promowania konkurencji realizuje Urząd Regulacji Energetyki. Nadto Urząd Regulacji Energetyki jest zarazem organem wydającym koncesje na działalność gospodarczą w zakresie m.in. produkcji i przesyłu energii elektrycznej, produkcji i magazynowania paliw płynnych.

Prawo energetyczne przewiduje szczególne formy umów na dostarczanie paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła zawieranych pomiędzy przedsiębiorstwem energetycznym a odbiorcą, chociaż w życiu codziennym najczęściej mamy do czynienia z:

  • umową sprzedaży – o nabycie wymienionych paliw i energii, która powinna zawierać szczegółowe postanowienia dotyczące: ilości sprzedaży paliw i energii w podziale na okresy umowne, sposobu ustalania cen i warunków wprowadzania ich zmian, sposobu rozliczeń, odpowiedzialności stron za niedotrzymanie warunków umowy, okresu jej obowiązywania i warunków rozwiązania,
  • umową przesyłową lub dystrybucyjną – dotyczącą przesyłania określonych w umowie ilości paliwa i energii, która powinna określać w szczególności: miejsce ich dostarczania, standardy jakościowe, warunki zapewnienia niezawodności i ciągłości dostarczania, sposoby ustalania stawek opłat i rozliczeń, odpowiedzialności stron za niedotrzymanie warunków umowy, okresu jej obowiązywania i warunków rozwiązania.

W praktyce najczęściej stosowaną umową stosowaną przez firmy energetyczne jest tzw. „umowa kompleksowa” zawierająca cechy ww umów.

Kancelaria mając doświadczenie w obsłudze firm z sektora obrotu energią elektryczną, świadczy usługi głównie w tym zakresie, w szczególności wykonywania umów kompleksowych i problemów pojawiających się na ich tle zarówno w kwestii rozliczeń, jak i wadliwości działania urządzeń pomiarowo- rozliczeniowych (liczniki).